Srpen 2009

Morče chov

25. srpna 2009 v 20:03 Morče hladkosrsté

Chov morčat

Morče domácí pochází z divokého morčete z jižní ameriky

Stejně jako při chovu jiných domácích mazlíčků je potřeba zajistit zvířeti vhodné podmínky a věnovat mu dostatek času. Morčata jsou zvířata společenská, zvláště samice je proto možné chovat ve skupině. Chovat dva nebo více samečků se většinou nedoporučuje, neboť se často kolem půl roku věku začínají prát, a to i když spolu žijí od narození. Ale přesto jsou případy, a není jich málo, kdy se samečci neperou.
Vhodné obydlí pro jedno morče je klec o ploše minimalne 60×35 cm a výšce 35-40 cm.Ta by měla být umístěna ve světlém nepřetopeném pokoji. Je třeba dbát na to, aby v pokoji nebyl průvan a pokud možno ani zdroje hluku, jako např. televize, ovšem u většiny chovatelů tento faktor nezpůsobuje žádné komplikace.
Je několik možností, jak morče ubytovat:
  • Klec - asi nejčastější používané obydlí pro morčátka. Dá se koupit v každém zverimexu, momentálně je již i na trhu velká nabídka co do barev a velikostí. Mezi výhody patří snadná přenosnost, vzdušnost a jednoduché čištění, mezi nevýhody cena, nebezpečí průvanu (pro morčata je průvan velmi nebezpečný) a také vyhazování podestýlky z klece.
  • Plastbox - dosti podobný kleci, ale místo mříže je vršek plastový průhledný poklop. Díky tomu na morčátko netáhne a nevypadává ven podestýlka, ale zase je v plastboxu trosku horší ventilace(mřížka je jen zvrchu) a tak se musí častěji čistit, aby v něm nebyla příliš velká vlhkost.
  • Akvarium - podobné výhody a nevýhody jako plastbox, navíc ale v něm bývá problém s upevněním napaječky a také čištění je těžší. Pokud není akvarium vloženo do nějaké bedny ap. je také menší soukromí pro chované jedince.
  • Doma nebo na zakázku vyrobená ubikace - často využívané chovateli, ubytování obvykle vypadá jako skříň z lamina s šuplíky z plexi nebo skla, někdy jen se sklem vysokým 25-30cm v přední stěně. Jednotlivé ubikace se lehce čistí, s morčaty se jednoduše manipuluje (proto se i lépe ochočují) a přitom nejsou vystavena průvanu. Také toto ubytování skýtá možnost variací a lze jej vhodně zakomponovat do vybavení bytu. Mezi nevýhody ovšem patří váha, díky čemuž se s celou sestavou špatně manipuluje, toto se ale dá částečně vyřešit např. kolečky.
Jako podestýlku je vhodné použít hobliny (piliny jsou příliš jemné, dráždí oči a vnikají do nozder, sláma může způsobit poranění očí, které jsou u morčat přirozeně vystouplé). Seno je vhodné podávat jako potravu pokud možno každý den, nikoli však jako podestýlku, protože nasákne močí a velmi rychle začne zapáchat. Morčata si v seně také ráda budují hnízda. Dalšími možnostmi jsou například kočkolity nebo dřevěné/konopné pelety. U konopných pelet je ale možný výskyt parazitů, ti se však dají lehce odstranit vystříkáním nějakým přípravkem (např. Arpalit).

Zdroj: Wikipedie
http://cs.wikipedia.org

hospodářství

23. srpna 2009 v 11:22 Jak si založit své hospodářství

Registrace oveček

Registrace ovcí je v ČR povinná!! Hlavně z důvodu rošíření nemocí - například, pokud by se ve Vašem okolí vyskytla nějaká nemoc, proti které je očkování, tak by Vám ČMSCH dala vědět, aby jste si ovce naočkovali. Nebo například nedávno byl zákaz vývozu ovcí z Ústeckého kraje kvůli nemoci modrý jazyk, aby nedošlo k rozšíření. Tudíž je to pro chovatele velmi výhodné!!
Mimo to, za registraci nic neplatíte. Hradíte akorát nové ušní známky + pokud zažádáte o poslání navěšovacích kleští.

V ČR se ovečky registrují u ČMSCH ( Českomoravské společnosti chovatelů a.s.) - viz web: http://www.cmsch.cz/cz/
Chovatel si musí zaregistrovat nové hospodářství - http://www.cmsch.cz/docs/3reg_list.xls + pokyny k vyplění http://www.cmsch.cz/docs/3reg_listpok.doc .
Vyplněný registrační lístek a odešlete na : Českomoravská společnost chovatelů, a.s. pracoviště Hradišťko.

Pokud již ovečky doma máte a mají známku, stačí vyplnit jen http://www.cmsch.cz/docs/ovce.doc .
Kde vyplníte číslo hospodářství a druh zvířete
Ovce májí 2 kódy země CZ a číslo ušní známky.
Dokument odešlete
poštou na adresu : Českomoravská společnost chovatelů, a.s. pracoviště Hradišťko pod Medníkem útvar ústřední evidence 252 09 Hradišťko pod Medníkem


A NEBO E-MAIL


Hefferová Marcela Ing. - pracoviště Praha
tel.: 283 870 257, mobil: 602 160 542, e-mail: praha@cmsch.cz

Dohnalová Marie - pracoviště Brno
tel.: 541 214 047, mobil: 602 292 572, e-mail: dohnalova@cmsch.cz

Kašparová Marie Ing. - pracoviště Plzeň
tel.: 377 918 734, mobil: 724 149 619, e-mail: kasparova@cmsch.cz

Knajflová Naďa - pracoviště Hradec Králové
tel.: 495 404 157, mobil: 724 171 227, e-mail: knajflova@cmsch.cz

Podmolíková Martina Bc. - pracoviště Přerov
tel.: 581 735 068, mobil: 606 720 963, e-mail: podmolikova@cmsch.cz